PERSIVALGYMAS: KAIP ĮVEIKTI NUOLATINĮ PERSIVALGYMĄ?
Persivalgymas - nuo ko ?

PERSIVALGYMAS: KAIP ĮVEIKTI NUOLATINĮ PERSIVALGYMĄ?

Persivalgymas - riebus maistas

Persivalgymas – pats dažniausias valgymo sutrikimas, su kuriuo susiduria beveik 2% visų pasaulio gyventojų. Šis sutrikimas labiau būdingas moterims nei vyrams. Persivalgymas diagnozuojamas esant bent 1 persivalgymo epizodui per savaitę ir tai turėtų kartotis mažiausiai 3 mėnesius. Persivalgymas (angl. binge eating disorder – BED) – tai rimta liga, turinti ženklų neigiamą poveikį ja sergantiems žmonėms. Persivalgymo sutrikimas yra apskritai dažniausias valgymo sutrikimas, su kuriuo susiduria beveik 2% visų pasaulio gyventojų. Visgi, daug žmonių apskritai nepastebi, jog serga persivalgymo sutrikimu.

PERSIVALGYMAS: KAS TAI IR KOKIE TO SIMPTOMAI?

Persivalgymas charakterizuojamas pasikartojančiais nekontroliuojamais persivalgymo epizodais bei po to atsirandančiu gėdos ir kaltės jausmu. Persivalgymo sutrikimas įprastai prasideda esant 18-23 metų amžiaus, nors tai nėra universali taisyklė – su šiuo sutrikimu susiduria įvairaus amžiaus žmonės. Iš esmės, persivalgymo sutrikimas – tai lėtinė liga, kuri gali tęstis daug metų. Kaip ir kiti valgymo sutrikimai, taip ir persivalgymo sutrikimas labiau būdingas moterims nei vyrams. Visgi, net ir vyrų tarpe persivalgymo sutrikimas yra dažniausiai pasitaikantis valgymo sutrikimas iš visų. Persivalgymo sutrikimui būdingas gausesnis maisto suvartojimas nei įprastai, per palyginti trumpą laiko tarpą. Dažniausiai kartu pasireiškia gėdos ir kaltės jausmas, sielvartavimas bei savikontrolės trūkumas.

Persivalgymas dažnai sukelia ypatingą liūdesį ir sielvartą dėl savo persivalgymo, kūno formos ar svorio. Nors persivalgymas dažnai pasireiškia švenčių metu, tai tikrai nereiškia persivalgymo sutrikimo, net jeigu pasireiškia ir viršuje išvardinti simptomai. Persivalgymas diagnozuojamas esant bent 1 persivalgymo epizodui per savaitę ir tai turėtų kartotis mažiausiai 3 mėnesius. Persivalgymo sutrikimo sunkumas svyruoja nuo lengvo iki ypač sunkaus.
Persivalgymas – netinkamo kompensacinio elgesio nebuvimas. Tai reiškia, jog priešingai nei sergant bulimija, nuo persivalgymo sutrikimo kenčiantis žmogus neapsivemia, nenaudoja laisvinamųjų ar nesistengia intensyviai sportuoti – būtent taip įprastai už persivalgymo epizodą stengiasi „atidirbti“ bulimija sergantys žmonės.

KAS SUKELIA PERSIVALGYMO SUTRIKIMĄ?

Persivalgymas nėra visiškai aiškus, manoma, jog šį sutrikimą nulemia šie rizikos veiksniai: Genetika: nuo persivalgymo sutrikimo kenčiantys žmonės gali turėti padidėjusį jautrumą dopaminui, kuris yra atsakingas už atlygio ir pasitenkinimo būseną bei dažnai tiesiog vadinamas laimės hormonu. Remiantis mokslu, manoma, jog padidėjęs jautrumas dopaminui yra paveldimas. Lytis: persivalgymo sutrikimas labiau būdingas ne vyrams, o moterims. Remiantis statistika, net 3,6% amerikiečių moterų kažkuriuo savo gyvenimo momentu susiduria su persivalgymo sutrikimu. Vyrų tarpe šis sutrikimas retesnis – nuo jo kenčia apie 2%. Šį skirtumą gali lemti biologiniai faktoriai . Pasikeitimai smegenyse: yra tam tikrų požymių, jog nuo persivalgymo sutrikimo kenčiančių žmonių smegenų struktūroje gali būti pasikeitimų, kurie nulemia padidėjusį atsaką į maistą ir sumažėjusią savikontrolę. Kūno svoris: beveik 50% nuo persivalgymo sutrikimo kenčiančių žmonių yra nutukę. Kūno svorio problemos gali būti tiek persivalgymo sutrikimo priežastis, tiek pasekmė. Kūno vaizdas: įprastai nuo persivalgymo sutrikimo kenčiantys žmonės yra susidarę neigiamą savo kūno vaizdą. Įprastai tokie žmonės yra nepatenkinti savo kūnu, dažnai laikosi dietų ir persivalgo – visa tai dar labiau prisideda prie sutrikimo vystymosi. Persivalgymas: persivalgymo sutrikimu sergantys žmonės įprastai būdavo linkę persivalgyti ir ankščiau – tiek vaikystėje, tiek paauglystėje. Emocinė trauma: įtempti gyvenimo įvykiai (smurtavimas, atskyrimas nuo šeimos, artimojo mirtis ar net automobilio avarija) – tai taipogi gali būti persivalgymo sutrikimo rizikos faktorius. Be to, prisidėti gali ir patyčios dėl svorio vaikystėje. Kitos psichologinės ligos: net apie 80% nuo persivalgymo sutrikimo kenčiančių žmonių susiduria su bent viena psichologine liga – fobija, depresija, potrauminio streso sindromu (PTSS), bipoliniu sutrikimu, nerimu ar piktnaudžiavimu psichoaktyviosiomis medžiagomis.

Leave a Reply

Close Menu